Kamerorķestris Hamburgā

Ādažu Mākslas un mūzikas kamerorķestris no 26. septembra līdz 3. oktobrim devās uz savu pirmo visattālāko koncertturneju orķestra pastāvēšanas vēsturē, uz Vāciju.  Šis nozīmīgais projekts bija divu gadu rūpīga darba rezultāts. 2017. gadā Hamburgas orķestra vadītāja, čelliste Gesa Riedel izteica vēlmi sadarbībai ar kādu bērnu orķestri no Latvijas, pateicoties mūsu skolotājas Annas Veismanes ierosinājumam, un ĀMMS direktores Kristīnes Savickas atbalstam par “Elbas stīgas” sadarbības partneriem kļuva Ādažu MMS kamerorķestris.

1918. gada rudenī “Elbas stīgas” viesojās Latvijā. Orķestru dalībnieku sadraudzība veidojās kopīgās ekskursijās, mēģinājumos un noslēgumā divos koncertos Ādažu KC un Pēterbaznīcā Rīgā. Īpašs paldies ĀMMS audzēkņu vecākiem, kuri šo iedvesmojošo un visādā ziņā bērniem izglītojošo projektu darīja iespējamu ar savu atbalstu. Valodas barjeras dēļ sākumā šķita mulsinošs uzdevums uzņemt vāciešus savās ģimenēs,pateicoties Ādažu iedzīvotāju atsaucībai tas tika realizēts. Rezonanse no latviešu viesmīlības nodrošināja patiesi iedvesmojošu nedēļu š.g. rudenī mūsu bērniem Hamburgā.

Ādažu MMS kamerorķestris Hamburgā ieradās 27. septembrī, lai gan divu dienu ceļš autobusā nebija viegls,  sākām mūsu tikšanos ar nelielu mēģinājumu, pēc kura bērni devās katrs uz savām “Hamburgas mājām” pie ģimenēm. Nākošajā rītā mūsu pedagogi bija priecīgi sagaidīt savus audzēkņus ar mirdzošām acīm, visi bija viesmīlīgi uzņemti, atpūtušies un gatavi mēģinājumiem.

Sadraudzības projekta mērķis Hamburgā bija divi koncerti kopā ar pasaulē slavenu, latviešu pianisti Laumu Skridi. Iepriekš katrs orķestris atsevišķi gatavoja izvēlēto repertuāru,  nošu teksts bija apgūts, taču nebija viegli tikai dažos mēģinājumos sagatavot apvienoto orķestru skaņdarbus.  Baroka mūzikas vieglums un valdzinājums koporķestrī izskanēja A. Vivaldi  Koncertā flautai ar orķestri I. daļā, flautas solo atskaņoja mūsu skolas audzēkne, flautiste Elza Prokofjeva. Vissarežģītākais no koncerta skaņdarbiem bija K. V. Šūmanes Klavierkoncerta divas daļas, kuru atskaņoja soliste Lauma Skride ar orķestri. Pateicoties diriģenta Andra Gaiļa meistarībai klavierkoncerts tika uzvests un spriežot pēc skatītāju atsauksmēm priekšnesums izdevās, savukārt bērniem tā bija fantastiska iespēja spēlēt kopā ar izcilu profesionālu mūziķi Laumu Skridi. Plānojot repertuāru vēlējāmies arī prezentēt mūsu valsti, šīs idejas realizācijai brīnišķīgs darbs ko iestudējām koporķestrī bija ādažnieces Annas Veismanes kompozīcija “Latvju dejas”, kurā izmantoti citāti no Andreja Jurjāna “Latvju tautas mūzikas materiāliem”. Skaņdarbs Vācijā izskanēja izcili ar nebijušu vērienu koporķestru priekšnesumā, kurā aizrautīgi “Latvju dejas” atskaņoja 52 orķestra dalībnieki pie klavierēm Lauma Skride.  

Katrs orķestris arī atsevišķi atskaņoja 10 minūšu individuālo programmu. Ādažnieki spēlēja: A. Gaiļa oriģinālkompozīciju “Aspāzijas vēstules”, skaņdarbu džeza manierē H. Hankoks “Arbūzu pārdevējs” kura aranžiju tieši mūsu orķestrim veidojusi A. Veismane un skaņdarbu ar vieglu humora piedevu, kurā kā savdabīgi mūzikas instrumenti orķestrī tika iekļauti smilšpapīru solo,  L. Andersons “Smilšpapīru balets”

Paralēli mēģinājumiem un koncertiem ādažniekiem bija arī iespēja iepazīt Hamburgu aizraujošās ekskursijās: apmeklējām Miniatūrpasauli, braucām ar kuģīti, redzējām Elbas filharmoniju un prieku guvām Hamburgas šokolādes muzejā. 

Šāda koncertpieredze ārpus Latvijas ir milzīgs ieguldījums Ādažu MMS kamerorķestra profesionālajā izaugsmē kopumā un katra audzēkņa instrumentspēles meistarībā atsevišķi. Neapšaubāmi attīstoša muzikālajā izglītībā ir kolektīvā muzicēšana kopā ar citu valstu bērniem, koncertpieredze dažādās koncertzālēs, kā arī iespēja muzicēt kopā ar profesionālu mūziķi, pianisti Laumu Skridi. Pāri visam lepnums par Latvijas nākotni - mūsu varošajiem, izturīgajiem un muzikālajiem bērniem. Pēc viesošanās Hamburgā lielākais gandarījums par atsauksmēm no vāciešiem, kas izteica apbrīnu par mūsu bērnu inteliģenci un valodas zināšanām.

Vita Zemture

IMG 20191002 WA0003

Kalendārs

© 2016 Ādažu Mākslas un mūzikas skola